Kam na výlet

Turistické tipy a cíle

Morkůvky leží v údolí, které z jižní strany uzavírá les Boleradické vrchoviny. Na jeho území se nachází hned čtyři přírodní rezervace. Jsou to Velký Kuntínov (a jeho součást Jesličky), Hrádek, Nosperk a Zázmoníky. Všechny tyto rezervace byly zřízeny Vyhláškou ONV. Více o rezeracích a památkách zde.

Morkůvky jsou součást Hanáckého Slovácka. Jedná se o region, který je přechodem mezi Slováckem. Jako v každé obci tohoto regionu, je i zde bohatá folklórní tradice. Více o tradicích se dozvíte zde.

Obcí též vedou zajímavé cyklostezky: Posezení v Morkůvkách, Velkopavlovická vinařská stezka a Moravská vinná cykloztezka. Více zde.

V budově bývalé mateřské školy bylo vybudováno Muzeum generálporučíka Františka Peřiny, legendárního pilota druhé světové války. Iniciátory vzniku tohoto muzea byl Obecní úřad v Morkůvkách a předseda Svazu letců plk v. v. Stanislav Filip. Autorem expozice je historik plk v. v. Oldřich Rampula. Info o otevírací době zde.

Většina našich hostů navštíví i blízké rozhledny v okolí Morkůvek. Nejbližší jsou v obcích Boleradice a Bořetice, doporučujeme však navštívit i ty trochu vzdálenější ve Velkých Pavlovicích. O rozhlednách zde.

V blízkosti obce je též možnost příjemného vykoupání na koupališti v Němčičkách, které jsou tzv. přes kopec. O provozu koupaliště zde.

V případě Vašeho zájmu Vám i osobně rádi poradíme jaké akce se zrovna v okolí Morkůvek pořádají.
Gastro a vinné tipy

V okolí naší chalupy najdete i skvělé restaurace a kavárny. Nejblíže, tzv. přes les, je restaurace Ovčí terasy Němčičky (www.bee.cz). Na své si zde přijdou milovníci kvalitních domácích pokrmů, mnohé z nich pocházející přímo z farmy.  Specialitou Ovčích teras je také samoobslužná stodola, kde si můžete uvařit skvělou kávu, načepovat pivo či si dát dortík nebo polévku. 

Mezi oblíbené místa našich hostů patří i restaurace Šlechtitelská stanice vinařská, Velké Pavlovice (www.slechtitelka.cz), kde si pochutnáte na dobrotách v krásném prostředí šlechtitelky, která je situovaná přímo mezi velkopavlovické vinohrady.

Dalším ověřeným gastro tipem je Hotel Lotrinský (www.hotel-lotrinsky.cz), Velké Pavlovice. Jedná se o zrekonstruovanou barokní sýpku z 18. století, která je nyní krásným místem pro vybrané gastro zážitky.

U výčtu restaurací nesmíme zapomenout na Hotel Kraví Hora v Bořeticích (www.kravihora.cz). Je to jeden z prvních čtyřhvězdičkových hotelů v našem regionu. Můžeme doporučit jak skvělou gastronomii, tak velmi příjemný personál.   Za hotelem se nachází i vinařská vesnička, která patří k Bořeticím. Můžete tak spojit gastro zážitek s procházkou mezi sklepy, které bývají přes letní sezónu pravidelně otevřené a ochutnat od místních vinařů jejich vinné poklady.

Pokud toužíte po ochutnávce vín z našeho regionu, můžeme vám doporučit vinnou galerii Stará hora, Velké Pavlovice (www.stara-hora.cz), Velké Pavlovice, kde si můžete zarezervovat svoji řízenou ochutnávku, včetně občerstvení. Součástí vinné galerie je i kavárna, kde si pochutnáte na skvělých domácích dezertech. V sezóně pořádají i různé akce tipu: grilované ryby, pulled pork hamburgry a pod.)

Dalším zajímavým vinným tipem je vinařství našich přátel, Machovských: Galerie vín Baraque, Velké Pavlovice (www.vinarstvibaraque.cz). Zde ochutnáte výtečná vína přímo z jejich vinařství, které nese stejný název. Naleznete zde vína klasická i tzv. Punk řadu, tedy vína nefiltrovaná, vyráběná "postaru". Galerie je situovaná pod rozhlednou Slunečná, můžete tak spojit turistiku s ochutnávkou výtečných vín.

Perla mezi malými vinařstvími je i rodinné vinařství našeho kamaráda Honzy Stávka v Němčičkách (www.jstavek.cz).  Ochutnáte zde opravdové poklady Jižní Moravy. V jejich Vinařském dvoře také pořádají pravidelné akce, například počítání hvězd spojené s ochutnávkou vín i skvělou gastronomií. V tomto roce též otevřeli stánek Mezi řádky, tedy občerstvení mezi řádky vinohradu, který najdete též v Němčičkách, na známé lokalitě "Na větřáku". Dle pamětníků tam kdysi stával větrný mlýn. A my s manželem jsme měli právě na tomto kouzelném místě svatbu :).

Mezi výčet zajímavých vinných tipů nesmí chybět ani další vinař a to Tomáš Procházka, který patří též mezi řady našich přátel. Jeho vína pod značkou Vinařství Němčičky (www.vntp.cz) najdete i u nás na chalupě. Jedná se o velmi oblíbená a prověřená vína. My sami je koštujeme pravidelně :).


Pokud vás zajímá více gastro i vinných tipů, doporučuji vám stránky MODRÝCH HOR (www.modrehory.cz), kde naleznete tipy na 50 turistických cílů v regionu Modrých hor, ale také tipy na vinařské a gastro akce. Aktuální seznam vinařských akcí v Modrých horách naleznete ZDE: https://www.modrehory.cz/kalendar-akci/2022/5